Niedokrwistość, czyli diagnostyka anemii

0
765

Czym jest niedokrwistość i jak ją skutecznie leczyć?Niedokrwistość to stan, który charakteryzuje się brakiem wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek do przenoszenia odpowiedniej ilości tlenu do tkanek organizmu. Jeśli masz anemię, to prawdopodobnie czujesz zmęczenie i zmęczenie.

Istnieje wiele form niedokrwistości, z których każda ma różne przyczyny. Niedokrwistość może być tymczasowe lub długotrwałej i może różnić się od łagodnego do ciężkiego. Skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że masz anemię, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby.

Leczenie niedokrwistości waha się od przyjmowania suplementów do przeprowadzenia procedur medycznych. Można uniknąć niektórych rodzajów anemii, jeśli będziesz przestrzegać zdrowej i zróżnicowanej diety.

W TYM ARTYKULE

Diagnostyka anemii

Objawy anemiiOznaki i objawy niedokrwistości różnią się w zależności od przyczyny tego stanu.

Niektóre z nich:

 • Zmęczenie
 • Słabość
 • Blada lub żółtawy skóra
 • Nieregularne bicie serca
 • Zadyszka
 • Zawroty głowy lub zawroty głowy
 • Ból w klatce piersiowej
 • Zimne ręce i nogi
 • Ból głowy

Najpierw niedokrwistość może być łatwe i sprawne. Jednak objawy nasilają się w miarę tego, jak niedokrwistość się pogarsza.

Kiedy udać się do lekarza i co mówi nam diagnostyka anemii

Kiedy udać się do lekarza?Poproś o konsultację z lekarzem, jeśli czujesz się zmęczony, bez widocznej przyczyny. Niektóre rodzaje niedokrwistości, takie jak niedokrwistość z niedoboru żelaza lub niedokrwistość z niedoboru witaminy B-12, są częste.

Zmęczenie ma wiele przyczyn, oprócz anemii, dlatego nie należy brać za pewnik, że jeśli jesteś zmęczony, to dlatego, że masz anemię. Niektórzy ludzie odkrywają, że mają niski poziom hemoglobiny (jeden z objawów anemii), kiedy mają zamiar oddać krew. Jeśli poinformowano, że nie można oddać krew, bo masz niski poziom hemoglobiny, należy skontaktować się z lekarzem.

Niedokrwistość występuje, gdy we krwi jest za mało erytrocytów. Może się to zdarzyć, jeśli:

 • Organizm nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek
 • Krwawienie prowadzi do utraty erytrocytów szybciej niż można je zastąpić
 • Ciało niszczy czerwone krwinki
 • Co robią czerwonych ciałek krwi

Twój organizm produkuje trzy rodzaje komórek krwi: krwinki do walki z infekcjami, płytek krwi do pomocy w krwi i erytrocytów do transportu tlenu w całym organizmie. Czerwone krwinki zawierają hemoglobinę; białko, bogate w żelazo, który nadaje krwi swój czerwony kolor. Hemoglobiny erytrocytów pozwala na przenoszenie tlenu z płuc do innych części ciała i dwutlenek węgla z innych części ciała do płuc, aby można go było pozbyć.

Większość komórek krwi, w tym krwinek czerwonych, spotykają się regularnie w swoim szpiku kostnym; puszysty materiał, który znajduje się w wielu dużych ubytków kości. Do produkcji hemoglobiny i krwinek czerwonych twój organizm potrzebuje żelaza, witaminy B-12, kwas foliowy i inne składniki odżywcze z produktów, które można jeść.

Niektóre z różnych rodzajów niedokrwistości i jej przyczyny

Niektóre z różnych rodzajów niedokrwistości i jej przyczynyNiedokrwistość z niedoboru żelaza. Jest to najbardziej popularny rodzaj niedokrwistości na całym świecie. Przyczyną anemii jest niedobór żelaza w organizmie. Szpik kostny potrzebuje żelaza do produkcji hemoglobiny. Bez odpowiedniej ilości żelaza organizm nie może produkować hemoglobinę, wystarczający dla krwinek czerwonych.

Ten typ niedokrwistości występuje zazwyczaj u wielu kobiet w ciąży, które nie biorą suplementów żelaza. Dzieje się tak również z powodu utraty krwi, takich jak znaczne krwawienie miesiączkowe, wrzody, rak i okresowe korzystanie z niektórych bez recepty środków przeciwbólowych, zwłaszcza aspiryny.

Witaminowa niedokrwistość. Oprócz żelaza, organizm potrzebuje kwas foliowy i witamina B-12 w celu uzyskania wystarczającej ilości zdrowych krwinek czerwonych. Dieta bez wystarczającej ilości tych i innych kluczowych składników odżywczych może spowodować zmniejszenie produkcji krwinek czerwonych.

Niedokrwistość, związane z chorobami szpiku kostnego. Różne choroby, takie jak białaczka i zwłóknienie szpiku, mogą prowadzić do niedokrwistości, wpływa na produkcję krwi w szpiku kostnym. Efekty tych rodzajów raka i chorób nowotworowych mogą wahać się od łagodnych do zagrażających życiu.

Sierp komórka anemia. Jest dziedziczna, a czasem i stan jest odziedziczona niedokrwistości hemolitycznej. Przyczyną jest nieprawidłowa forma hemoglobiny, która sprawia, że czerwone krwinki brać anomalną kształt półksiężyca. Te komórki krwi umierają przedwcześnie, co prowadzi do przewlekłego niedoboru krwinek czerwonych.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here