Inne hormony i ich rodzaje

0
782

Nigdy nie brałeś pigułki lub HTZ? To nie znaczy, że sztuczne substancje hormonalne nie wpływają na twoje hormony.

Substancje chemiczne znajdują się w tym, co jesz i pijesz, w powietrzu, którym oddychasz, i w produktach, których używasz – mówi Nena Baker, autorka publikacji The Body Toxic.

Badania łączą substancje zaburzające gospodarkę hormonalną ze wszystkim, od niepłodności u kobiet i niższej liczby plemników u mężczyzn po otyłość. Kobiety w ciąży są zaniepokojone, ponieważ chemikalia przekazywane z matki na dziecko mogą mieć wpływ na układ hormonalny – mówi dr R. Thomas Zoeller, rzecznik Towarzystwa Endokrynologicznego i profesor biologii na Uniwersytecie Massachusetts w Amherst. Tutaj, gdzie można ukryć niektóre substancje zaburzające gospodarkę hormonalną.

W TYM ARTYKULE

Woda z kranu, jako inne hormony

Pestycydy i herbicydy mogą przenikać do wody pitnej przez wody gruntowe, a wiele z nich naśladuje lub ingeruje w estrogen w organizmie. Jednym z największych potencjalnych zagrożeń jest herbicyd zwany atrazyną. Chociaż Agencja Ochrony Środowiska (EPA) twierdzi, że jest bezpieczna dla ludzi do spożywania wody pitnej na poziomie 3 części na miliard, niektórzy naukowcy uważają, że ten „bezpieczny” poziom jest zbyt wysoki.

Kupując dzbanek filtrujacy lub zamontowany na kranie filtr węglowy, który zawiera atrazynę, niwelujemy zagrożenie.

Śmierdzące rzeczy zaliczają się również, jako inne hormony

Chemikalia kryjące się za tymi świeżymi i kwiecistymi zapachami w wielu domowych środkach czyszczących, odświeżaczach powietrza i mydłach do ciała i balsamach często należą do klasy substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego zwanych ftalanami. Ftalany są tak wszechobecne – każdego roku wytwarza się ponad miliard ton na całym świecie – obecne są we krwi aż 97 procent Amerykanów. Badania łączą ekspozycję na ftalany z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie nieprawidłowości narządów płciowych chłopców, których matki były narażone, oraz niższą liczbę plemników u mężczyzn. Wiele dużych firm kosmetycznych wycofuje ftalany; aby dowiedzieć się, czy są w twoich ulubionych produktach, odwiedź CosmeticsDatabase.com.

Poliwęglany

Bisfenol A (BPA), badany jako syntetyczny estrogen, znalazł drugą pracę jako budulec twardych tworzyw sztucznych. Obecnie produkuje się 6 miliardów funtów BPA rocznie, a rzeczy pojawiają się we krwi 93 procent Amerykanów w wieku 6 lat i więcej.

Po co martwić się o BPA w tworzywach sztucznych? Bo to również inne hormony

„Jest to jedyna molekuła, jaką znam, która wiąże się z trzema głównymi klasami receptorów hormonalnych: androgenami, estrogenami i tarczycą”, mówi Zoeller.

Wysyłanie poziomów ciała nie zajmuje wiele czasu. W niedawnym badaniu BPA w moczu studentów z Harvardu, którzy pili z butelek Nalgene z poliwęglanu przez jeden tydzień, wzrósł o 69 procent. (Nalgene rozpoczął stopniowe wycofywanie BPA ze swoich twardych plastikowych pojemników w kwietniu 2008 r.)

Podczas gdy American Chemistry Council twierdzi, że BPA nie stanowi „żadnego znanego ryzyka dla zdrowia ludzkiego”, inni wiedzą, że mogą się różnić. „Hormony działają w organizmie na części na bilion, więc nie musisz mieć szczególnie dużej ekspozycji na estrogeny środowiskowe, aby mogły mieć jakiś wpływ” – mówi Renee Sharp, biolog z Environmental Working Group, Washington DC –Zależna grupa watchdog.

Aby się chronić, nie wkładaj plastiku do kuchenki mikrofalowej lub zmywarki; wysokie temperatury zwiększają prawdopodobieństwo dostania się substancji chemicznych do jedzenia. Jeszcze lepiej wymień tworzywa na pojemniki szklane lub ceramiczne. A ponieważ niemowlęta i małe dzieci są narażone na największe ryzyko narażenia i są najbardziej narażone na jego skutki, kup tylko butelki dla niemowląt bez bisfenolu A, kubki z syropem i opakowania do formuły.

Mięso zawiera w sobie inne hormony

Niektórzy eksperci podejrzewają, że pewne substancje chemiczne – zwłaszcza hormony w mięsie – przyczyniają się do wcześniejszego dojrzewania u dziewcząt. „Martwię się, że bydło jest wstrzykiwane estrogenowi. Kiedy jesz te hormony, organizm może je wchłonąć – mówi dr Andrea Gore, profesor farmakologii i toksykologii na University of Texas w Austin. Jeśli masz ograniczone środki na wydatki na żywność organiczną lub bez hormonów, zastanów się nad umieszczeniem topów z mięsa na swojej liście.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here